نمایش تکی

آیا دیابت باعث ریزش مو می شود؟


دیابت می تواند منجر به طیفی از علائم و مشکلات بهداشتی ، از جمله ریزش مو گردد. با این وجود کنترل خوب قند خون می تواند به کاهش اثرات ریزش مو کمک کند.

ریزش مو یک قسمت طبیعی از چرخه زندگی مو است وقتی که مو به مرحله پایانی از چرخه خود میر سد  ، خواهد ریخت. موی جدید بطور معمول از فولیکول موی مشابه رشد می کند تا آن را جایگزین کند . درعین حال موی جدید ممکن است اصلا تشکیل نشود اگر مناطق زیادی از پوست سر وجود داشته باشد  که در آن موهای جدید ظاهر نشوند، این ریزش مو می تواند قابل توجه باشد.

عوامل زیادی می توانند بر رشد مو تاثیر بگذارند ، از جمله : استرس، هورمون ها، سطوح بالای قند خون، وضعیت سلامتی یک فرد می تواند داشته باشد ، بعنوان مثال ابتلا به دیابت می تواند باعث ریزش مو گردد.

سطوح بالای قند خون

دیابت کنترل نشده و یا درمان نشده باعث می شود که سطح قند خون شخص خیلی بالا رود.قند خون بالای پایدار می تواند منجر به آسیب در بافتهای گوناگون ، ارگان ها و عروق خونی بدن شود.

آسیب به عروق خونی می تواند جریان خون را محدود کند و موجب شود سلولهای خاصی اکسیژن و مواد مغزی کمتر از نیازشان دریافت کنند. این کمبود می تواند تاثیر منفی بر چرخه طبیعی رشد فوشیدل های مو داشته باشد که منجر به ریزش مو می گردد.

هورمون ها واسترس

دیابت می تواند ، استرس زیادی را ( هم استرس جمعی و هم روحی) بر بدن شخص تحمیل کند. استرس پایدار و مداوم می تواند سبب ایجاد تغییرات هورمونی شود که بر رشد مو اثر می گذارد.

آلوپسی آراتا

آلو پسی آراتا بیماریست که در آن سیستم ایمنی بدن اشتباها به فولیکول های موی سالم حمله می کند . افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نسبت به کسانیکه این بیماری را ندارند احتمال اینکه به آلوپسی آراتا مبتلا شوند بیشتر است.

آیا ریزش موی ناشی از دیابت برگشت پذیر است؟

در بعضی موارد ، ریزش مو برگشت پذیر است . درمان های متعددی در دسترس هستند ، بعضی از این درمان ها برای مرد و زن متفاوت است . به هر حال حتی وقتی درمان های ریزش مو موثر واقع می شوند ، اغلب آنها راه حل های موقتی هستند که فقط زمانی که فرد از آنها استفاده می کند مفید هستند.

درمان های ریزش مو

درمان های مختلفی برای ریزش مو شامل : داروهای موضعی ، بیوتین و تغییرات در سبک زندگی وجود دارد ولی نتایج اغلب این درمان ها بندرت طولانی اثر هستند.

داروهای موضعی

ماینوکسیدل یک داروی در دسترس معروف برای درمان ریزش مو است . فرد داروها را مستقیما روی مناطقی از بدن که ریزش مو اتفاق افتاده است استفاده می کند.

هم زنان و هم مردان می توانند از مانیوکسیدل استفاده کنند. ضروری است که دارو را طبق دستورالعمل روی برچسب آن استفاده کنند. تا حداکثر فایده را از این محصول ببرند و از عوارض ناخواسته ان جلوگیری می شود.

 بیوتین

بیوتین زیرمجموعه ای از ویتامین B است که بطور طبیعی در بسیاری از مواد مواد غذاییوجود دارد. بعضی افراد مبتلا به دیابت سطح پایینی از بیوتین در بدنشان دارند.طبق تحقیقی در سال 2014، ثابت شده است که مصرف بیوتین در بعضی افراد می تواند به کاهش سرعت ریزش مو کمک کند.

مواد غذایی غنی از بیوتین شامل :

همه انواع تخم پرندگان ، جگر و قلوه، آجیل ها شامل : مغز بادام ، گردو ف بادام زمینی ، سالمون ، آووکادو، سیب زمینی شیرین ، گل کلم ، مخمر.

همچنین می توانید مکمل ها ی بیوتین را خریداری کنید . ولی افراد مختلف مقدار نیازشان به بیوتین خیل متفاوت است و مصضرف بیش از نیاز آن می تواند مضر باشد بنابراین ضروری است که همیشه قبل از مصرف این مکمل ها با یک پزشک مشورت کنید.

تغییرات در سبک زندگی

گرچه ورزش از ریزش مو جلوگیری کند و یا باعث اصلاح آن شود اما می تواند به برقراری یک گردش خون خوب بدن کمک کند. ورزش منظم می تواند به افازیش جریان خون در بخش های مختلف بدن از جمله فولیکول های مو و اندام های فوقانی و تحتانی کمک کند. همچنین می تواند کمک کند که افراد سطح قند خونشان را کنترل کنند.

هورمون یک رژیم غذایی متعادل و سالم نیز بخش مهمی از مدیریت دیابت است. رژیم های غذایی غنی از فیبر بالا، سبزیجات ، میوه ها و پروتئین های سبک برای کنترل قند خون مفید هستند.

مترجم : مریم محقق مشهدی

منبع : www.medicalnewstoday.comبازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com