باور های غلط

باورهای غلط زیادی درباره ی دیابت وجود دارند که قبول برخی حقایق مانند جدی بودن این بیماری رابرای مردم سخت می کنند. این باورهای غلط می توانند تصویری غیر واقعی و کلیشه ای از دیابت بسازند. در اینجا با ذکر واقعیت ها سعی در متوقف کردن باورهای غلط درباره داریم:

***
باور غلط: اگر شما چاق هستید در نهایت به دیابت نوع دو مبتلا خواهید شد!
واقعیت:
اضافه وزن یک عامل خطر برای ابتلا به این بیماریست، اما عوامل دیگری مانند سابقه ی خانوادگی، نژاد و سن نیز نقش دارد. متاسفانه اکثر افراد دیگر عوامل خطررا را نادیده می‌‌گیرند و فکر میکنند که وزن تنها عامل خطر برای دیابت نوع دومی باشد . بسیاری افراد چاق هرگز مبتلا به دیابت نمی‌‌شوند و خیلی‌ از افراد مبتلا به دیابت نوع دو افراد لاغر یا با وزن متوسط هستند.

***
باور غلط: خوردن زیاد مواد قندی باعث ابتلا به دیابت می‌‌شود!
واقعیت:
نه اینطور نیست. دیابت نوع یک بر اثر ژنتیک و عوامل ناشناخته ی دیگر به وجود می آید. دیابت نوع دو بر اثر عوامل ژنتیکی‌ و شیوه نادرست زندگی‌ افراد به وجود می‌آید. اضافه وزن خطر ابتلا به دیابت نوع دو را بالا می‌‌برد و یک رژیم غذایی پر کالری باعث اضافه وزن میشود . چنانچه سابقه ی خانوادگی ابتلا به دیابت را دارید، برنامه ی سالم غذایی و ورزش مداوم برای کنترل وزن توصیه می‌ گردد.

***
باور غلط: افراد مبتلا به دیابت باید غذاهای مخصوص دیابتی استفاده کنند!
واقعیت:
برنامه ی غذایی سالم برای افراد دیابتی مشابه برنامه ی غذایی سالم برای یک فرد سالم (غیر بیمار) می باشد، این برنامه غذایی به این شکل میباشد: چربی کمتر‌ (مخصوصا چربیهای اشباع شده)، نمک و شکر متعادل، در طول روز باید از تمام گروههای غذایی استفاده شود، حتما در رژیم غذایی خود از سبزیجات و میوه جات استفاده شود.

***
باور غلط: افراد مبتلا به دیابت باید مقدار کمی‌ غذای نشاسته دار مثل: نان، سیب زمینی‌ و ماکارونی‌ بخورند!
واقعیت:
غذاهای نشاسته دار قسمتی‌ از یک برنامه ی غذایی سالم هستند. مسئله مهم ، مقدار این مواد در رژیم غذایی روزانه می باشد . تمامی نان ها، حبوبات، ماکارونی‌، برنج، سبزیجات نشاسته دار (مانند: سیب زمینی‌، سیب زمینی‌ شیرین، نخود فرنگی‌و ذرت) می‌‌تواند جز وعده های غذایی و میان وعده شما باشد، نکته مهم مقدار آنهاست.

***
باور غلط: افراد دیابتی نمی‌‌توانند شکلات یا شیرینی‌ بخورند!
واقعیت:
در غالب یک رژیم غذایی سالم ،همراه با ورزش ، افراد دیابتی نیز می‌‌توانند از مواد قندی و یا دسر استفاده کنند.

***
باور غلط: شما میتوانید از دیگران دیابت بگیرید (دیابت مسری می باشد)!
واقعیت:
نه! گرچه هنوز علت ابتلا به دیابت دقیقا مشخص نمی باشد اما ثابت شده که دیابت واگیر و قابل سرایت نیست. و مانند سرما خوردگی از شخصی به شخصی منتقل نمیشود . با این که به نظر می‌رسد ارتباطات ژنتیکی‌ در دیابت وجود داشته باشد، مخصوصا دردیابت نوع دو، عوامل مربوط به شیوه‌ زندگی‌ در ابتلا به آن نقش دارند.

***
باور غلط: افراد مبتلا به دیابت بیشتر در مرض سرما خوردگی و بیماری‌های دیگر قرار دارند!
واقعیت:
اگر شما دیابتی هستید بیشتر از افراد معمولی‌ در معرض ابتلا به سرما خوردگی یا بیماری‌های دیگر نیستید. توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت سالانه واکسن آنفولانزا تزریق کنند،زیرا ابتلا به هر بیماری‌ای کنترل دیابت را دشوار می‌کند و افراد دیابتی که دچار آنفلانزا میشوند بیشتر از دیگران دچار مشکلات جدی می‌‌شوند.

***
باور غلط: اگر شما مبتلا به دیابت نوع د و دکتر برای شما انسولین تجویز کرده است، این به این معندو هستیاست که شما در کنترل دیابت خود موفق نبوده اید!
واقعیت:
برای بیشتر افراد، دیابت نوع دو یک بیماری پیشرونده است. در آغاز ابتلا، بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع دو می‌‌توانند گلوکز خون خود را به وسیله داروهای خوراکی در سطح ایده آل نگاه دارند اما در طول زمان، بدن انسولین کمتری تولید می کند و در نهایت داروهای خوراکی برای نرمال نگاه داشتن سطح گلوکز خون کافی‌ نخواهد بود. در نتیجه پزشک معالج شما تزریق انسولین را برای شما آغاز خواهد نمود.

***
باور غلط: میوه یک غذای سالم است، بنابراین هر چه قدر دوست دارید مصرف کنید.
واقعیت:
میوه یک غذای سالم است و شامل مقدار زیادی فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. به دلیل آن که میوه‌ها حاوی کربوهیدرات هستند شما باید آنها را به برنامه ی غذایی خود اضافه کنید. با متخصص رژیم درمانی خود درباره ی مقدار، تعداد دفعات و نوع میوها‌یی که باید بخورید مشورت کنید.

           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com