عملکرد ما

بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت در سالیان گذشته خدمات ارزنده و گسترده ای به افراد جامعه، شهروندان و به خصوص بیماران دیابتی ارایه داده است. از آنجایی که نیمی از افراد جامعه از بیماری خود آگاهی ندارند بنیاد تلاش نموده در راستای پیشگیری و آموزش دقیق و منظم اقداماتی موثر انجام دهد. با عنایت به افزایش روز افزون ابتلا به دیابت در کشور و آسیب های جسمی و روحی و اقتصادی که این بیماری به همراه دارد، لزوم ارایه خدمات آموزشی، مشورتی و درمانی به بیماران ضروری به نظر می رسد. از این رو بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت از طریق انجام برنامه های آموزشی و مشاوره ای؛ مددکاری و درمانی زمینه را برای پیشگیری و چیره گی بر این بیماری خاموش اما مهلک ایجاد می نماید.

از جمله فعالیت ها و عملکردهای بنیاد می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1- غربالگری

غربالگری شناسایی زود رس بیماری در یک جامعه است، تا به این ترتیب با فراهم شدن امکان مداخله و مدیریت پیش هنگام، میزان مرگ و میر و ابتلا به بیماری کاهش یابد. بنیاد دیابت بر اساس رسالت خود از سه سال گذشته تاکنون بیش از 30 هزار نفر را به صورت رایگان غربالگری نموده است. عملیات غربالگری در سطح گسترده و در قالب همکاری با مراکزی چون دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری مشهد در بوستان ها، نمایشگاه ها و جشنواره های گوناگون و همچنین بصورت موردی بر اساس درخواست سازمان ها انجام می گیرد

2- تهیه و چاپ پمفلت، بروشور، پوستر جهت اطلاع رسانی

تهیه و چاپ بروشورهای مرتبط با دیابت با موضوعات مختلفی چون دیابت و تغذیه، دیابت و روزه داری، دیابت و ورزش، دیابت و انسولین و ... به تیراژ پانصد هزار نسخه و توزیع در ادارات، مراکز درمانی، سازمان های خصوصی و بیمارستان ها و ارسال برای اعضای تحت پوشش و خیرین.

3- انتشار کتاب

تالیف کتاب های مرتبط با موضوع سلامت و پیشگیری و کنترل دیابت که تا کنون کتاب "راهنمای شما برای دیابت نوع یک و دو" توسط بنیاد ترجمه و به چاپ رسیده است. همچنین کارشناسان واحد معاونت پژوهشی بنیاد دیابت در حال ترجمه و تالیف چند عنوان دیگر کتاب با موضوع دیابت می باشند که در آینده ی نزدیک منتشر خواهد شد.

4- برگزاری همایش های آموزشی ماهانه و سالانه

ماهانه دو همایش آموزشی رایگان و با مدرس مرتبط در سرفصل های مختلف برگزار می گردد. افزون بر این، همایش های آموزشی در ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی، نهادها و همچنین برای کارمندان و کارگران در کارخانه های شهرک صنعتی برگزار شده است. همچنین هر سال در روز 23 آبان ماه به مناسبت روز جهانی دیابت، بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت اقدام به برگزاری مراسم ویژه این روز می نماید.

5- طرح ملی صدور کارت شناسایی برای بیماران دیابتی در کل کشور

صدور آی دی کارت برای هموطنان دیابتی با هدف شناسایی، تشکیل بانک اطلاعاتی، برنامه ریزی، ساماندهی و ارتباط موثر، اطلاع رسانی و آموزش همگانی بیماران دیابتی انجام می گیرد. با اجرای موفق طرح امکان شناسایی کامل بیماران، تسهیل در دریافت خدمات و کمک به سیاستگذاری جهت ارائه خدمات آموزشی، بهداشتی و درمانی و بهره مندی از یارانه تخصیصی به بیماران صعب العلاج وجود خواهد داشت.

6- طرح حمایت از طرح های پژوهشی دانشجویان

طرح حمایت از طرح های پژوهشی دانشجویان با عنایت به ظرفیت های موجود در بنیاد و بهره مندی از امتیاز ارتباط مستمر با بیماران دیابتی در بنیاد با تاکید بر نقش آموزش و پژوهش و با جهت دهی تحقیقات علمی پژوهشگران به موضوع پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در حال اجرا می باشد.

7- پایگاه اینترنتی بنیاد دیابت: www.diabetf.com

از دیگر اقدامات مهم بنیاد دیابت راه اندازی پایگاه اینترنتی است که کلیه برنامه ها و اخبار و تازه های مربوط به دیابت به صورت جامع و کامل در سایت اعلام می شود و همچنین ثبت نام اینترنتی بیماران از طریق سایت امکان پذی می باشد.

8- کتابخانه الکترونیکی

بنیاد اقدام به جمع آوری و ارایه اخبار، مقالات و کتاب های مفید و تبدیل آنها به نمونه های قابل ارائه از طریق پایگاه اینترنتی خود نموده است.

9- اعطای نمایندگی علمی در کل کشور

بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت در نظر دارد در راستای توسعه خدمات کشوری خود از افراد واجد شرایط جهت اعطای نمایندگی علمی دعوت به همکاری نماید.

10- سامانه پیامک

یکی دیگر از روش های ایجاد ارتباط با بیمران و خیرین و اعضای تحت پوشش، سامانه پیامک اختصاصی بنیاد است که در راستای اطلاع رسانی به بیماران دیابتی بسیار موثر بوده است. ارسال پیام های آموزشی منظم و مدون، ارسال پیام های مناسبتی، ارسال پیام هایی برای فراخوان های عمومی از طریق این سامانه صورت می گیرد.

11- فروشگاه تندرستی

فروشگاه تندرستی مواد مورد نیاز و مایحتاج بیماران دیابتی را در اختیار آنها قرار می دهد. بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت مصمم است که این فروشگاه را با هدف ترویج غذای سالم و رژیمی و ارتقاء سطح سلامت بیماران و دسترسی آسان به محصولات فعال نماید.

12- درمانگاه های اختصاصی بنیاد دیابت

در حال حاضر بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت توانسته است نسبت به ایجاد مرکز درمانی در تهران اقدام و در سال 1391 نخستین مرکز درمانی (درمانگاه تخصصی دیابت) را افتتاح نماید.

عملکرد سال 1392

1 .اختصاص مبلغ 025/000/ 57 ریال سوبسید خدمات درمانی و پرستاری به بیماران دیابتی عضو بنیاد از آغاز سال نود ودودر درمانگاه میلاد مشهد
2 . تخصیص مبلغ 000/000/22 ریال جهت تامین داروی بیماران نیازمند
3. معرفی 55 نفر ازاعضای بنیاد دیابت برای دریافت تسهیلات کمک هزینه درمان به یکی از بانک های طرف قرارداد بنیاد دیابت
4. معرفی 52 نفر از بیماران نیازمند جهت دریافت دارو به هزینه بنیاد دیابت به داروخانه های طرف قرارداد بنیاد دیابت
5 . برگزاری همایش آموزشی آشنایی با اصول دیابت همزمان در تهران و مشهد
6 . برگزاری همایش آموزشی دیابت و عوارض آن در مشهد فرهنگسرای انتظار
7 .برگزاری همایش دیابت و تغذیه در مشهد 92/3/27
8 . همکاری در برگزاری همایش طب کل نگر و سخنرانی معاون اجرایی بنیاد ديابت درهمایش
9 .برگزاری مراسم ویژه برای کودکان دیابتی بنیاددیابت در کلوپ بازی پاندادر مشهد
10. برگزاری اردوی آموزشی - تفریحی تندرستی برای 70نفر از بیماران دیابتی عضو بنیاد92/3/10
11 .حضور در فرهنگسرای اندیشه با همکاری شهرداری منطقه 7 تهران و غربالگری رایگان شهروندان به مناسبت هفته سلامت
12. غربالگری رایگان شهروندان به مناسبت هفته سلامت در محل درمانگاه تخصصی دیابت (توسعه سلامت ) وابسته به بنیاد دیابت واقع در تهران خیابان سهروردی
13 . غربالگری و برگزاری آموزش و جلسه پرسش و پاسخ برای یگان ویژه پاسداران خراسان رضوی در مشهد (در این جلسه تعداد 400 نفر از پرسنل یگان ویزه خراسان رضوی شرکت داشتند)
14 .ارایه خدمات غربالگری و آزمایش تندرستی (چکاپ سلامت ) و تشکیل پرونده ویژه فشار خون به مناسبت هفته سلامت بصورت رایگان در درمانگاه میلاد واقع در بلوار سجاد مشهد
15- استقرار پایگاه تندرستی انجمن توسعه سلامت مهر پارسی در قطار شهری مشهد و ارایه خدمات غربالگری و آزمایش تندرستی رایگان به شهروندان
16. همکاری با برگزاری کلاس آموزش فشار خون در مرکز بهداشت شماره 2 مشهد وتوزیع مجموعه پمفلت های آموزشی و نشریه بنیاد دیابت با موضوع دیابت
17.غربالگری خبرنگاران و پرسنل روزنامه شهر آرای مشهد
18.غربالگري كاركنان خبرگزاري ايرنا 92/3/11
19.ارایه خدمات غربالگری ، آزمایش تندرستی وتوزیع مجموعه پمفلت های آموزشی و نشریه بنیاد دیابت بنیاد دیابت با موضوع دیابت به رایگان در مراسم تقدیر از بازنشستگان نیرو های مسلح در مشهد 92/2/5
20.غربالگری بنیاددیابت در بوستان ثامن مشهد از یکم خرداد نود و دو به مدت 4 روز انجام شد صد و هشتاد نفر غربالگری شدند.
21. صدور بيش از 3000كارت شناسايي براي بيماران ديابتي در سراسر كشور

           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com