تفاهم نامه همکاری بین پزشکان و بنیاد
الف) تعهدات پزشکان و مراکز خانواده:
1. تشکیل پرونده و صدور کارت شناسایی بیماران دیابتی در مراکز استانی و دفاتر شهرستانی انجام می پذیرد و پزشکان و کلینیکهای خانواده موظفند ابتدا بیماران را جهت تشکیل پرونده و صدور کارت شناسایی به مراکز استانی و دفاتر شهرستانی ارجاع دهند. پس از صدور کارت شناسایی، بیماران بر اساس محدوده سکونت به پزشکان و کلینیکهای خانواده ارجاع خواهند شد.
2. ویزیت بیماران با دفترچه و بدون آن بصورت نیمه بهاء از بیماران اخذ گردد. برای سایر خدمات و پاراکلینیک، تخفیف قابل قبول که از سایر مراکز متمایز گردد مد نظر است. پزشکان و کلینیکها و پاراکلینیک های خانواده می توانند از خانواده های بیماران دیابتی تعرفه های قانونی خود را دریافت دارند.
3. تابلوی مراکز طرف قرارداد با بنیاد پس از هماهنگی های لازم به صورت متحدالشکل از طرف دفتر مرکزی با اخذ هزینه ها از پزشکان و کلینیک ها و پاراکلینیکهای خانواده و یا توسط خود آنان تهیه و نصب خواهد شد. بنیاد دیابت با اطلاع رسانی در رادیو و تلویزیون و مطبوعات، بیماران را به مراکز تعیین شده ارجاع خواهد داد. مضافاً اینکه همکاران بنیاد (پزشکان مراکز خانواده) نیز در محدوده تحت پوشش خود با هماهنگی دفتر مرکزی اقداماتی را جهت جذب و راهنمایی بیماران دیابتی به منظور ارائه سرویس های پزشکی خواهند داشت.
4. پزشکان و همکاران مراکز استانی بنیاد مطابق با قوانین سازمان نظام پزشکی و سیاستها و قوانین وزارت بهداشت مطابق با اساسنامه بنیاد عمل خواهند نمود و هرگونه تخلف آنان قابل پیگیری خواهد بود. با توجه به اینکه بنیاد، تحت سازمان بهزیستی کشور فعالیت می نماید رعایت مقررات و قوانین ابلاغی از سوی این دستگاهها مطابق با اساسنامه الزامی می باشد.
5. پزشکان، کلینیک ها و پاراکلینیک های خانواده و همکار ملزم به توجیه پرسنل مراکز خود خواهند بود که در ارائه سرویس به بیماران دیابتی به بهترین نحو عمل نمایند و در صورت انصراف از همکاری، مراتب را به بنیاد اطلاع دهند تا بیماران به دیگر مراکز هدایت شوند.
6. هرگونه مکاتبه پزشکان و کلینیک ها و پاراکلینیک های خانواده با سازمانهای دولتی و غیر دولتی تحت نام بنیاد ممنوع و در صورت لزوم باید با هماهنگی مراکز استانی و دفاتر شهرستانی و در نهایت از طریق دفتر مرکزی انجام پذیرد.
7. رضایتمندی بیماران ملاک ادامه همکاری با پزشکان و کلینیک ها و پاراکلینیک های خانواده می باشد (در صورت تحصیل کمکهای بلاعوض و یا وامهای بانکی، با معرفی توسط پزشکان و مراکز خانواده نیز بیماران از این خدمات بهره مند خواهند شد.
ب ) تعهدات بنیاد و مزایایی که بنیاد برای پزشکان و مراکز خانواده دارد:
1. با توجه به سیستم ارجاع وزارت بهداشت، پزشکان آموزش دیده دیابت می توانند غالب اقدامات درمانی یک بیمار دیابتی را انجام دهند و با اطلاع رسانی بنیاد از طریق رسانه های گروهی و ارجاع بیماران به مراکز مربوطه تعداد بیماران به صورت قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت و حتی با استفاده از خدمات بیمه ای درآمد بالایی برای همکاران خواهد داشت.
2. با آموزش بنیاد و تابلوهای متحدالشکل بنیاد بین المللی دیابت و مراکز خانواده بیماران دیابتی، مددجویان با اعتماد به مراکز خانواده نگاه خواهند کرد و در نتیجه تعداد بیماران مراجعه کننده به مراکز فوق قابل ملاحظه خواهد بود.
3. بدیهی است که خانواده های بیماران دیابتی نیز به مراکز مربوطه مراجعه خواهند کرد و با پرداخت ویزیتهای مربوط به خود، باعث افزایش درآمد همکاران و مراکز خانواده خواهد شد.
4. همکاری با بنیاد با توجه به شیوع بالای دیابت در کشور علاوه بر اجر معنوی به دلیلی اهمیت موضوع و توجه خاص مسئولین کشور به بنیاد که پرجمعیت ترین بنیاد از نظر بیمار است باعث گستردگی روابط همکاران مربوطه با مسئولین استانها و شهرستانها شده و در نتیجه می تواند در پیشبرد اهداف بسیار موفق عمل نماید.
5. همکاران می توانند مجری پروژه های پژوهشی نیز باشند که با تصویب پروژه های در دفتر مرکزی و هماهنگی با مسئولین کشور بودجه های مصوب در نتیجه می تواند در پیشبرد اهداف بسیار موفق عمل نماید.
6. طبق هماهنگی های بعمل آمده با بانکهای کشور بیماران دیابتی بی بضاعت با معرفی نامه بنیاد می توانند از وام قرض الحسنه استفاده و این تسهیلات هماهنگی های لازم قابل ارائه به مراکز استانی و شهرستانی و پزشکان و مراکز خانواده نیز خواهد بود.
 
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com