کلاس های آموزشی

برنامه های آموزشی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت

آموزش رکن رکین پیشگیری و درمان

خدمات آموزشی از عمده فعالیت های این سازمان مردم نهاد می باشد. از آنجا که آموزش اساس پیشگیری و مناسب ترین راهکار به لحاظ صرف وقت و هزینه جهت توانمند سازی جامعه و کاهش خطر ابتلا به بیماری های گوناگون جسمی و روحی است، بنیادیابت بر خود تکلیف می داند نسبت به آگاهی، اطلاع رسانی و آموزش افراد جامعه و بیماران در سطح گسترده و فراگیر اقدام نماید.
 در ابتدای سال91 طی نشستی  با حضور اعضای هیأت مدیره و معاونین بنیاد دیابت با هدف مهندسی مجدد و بالا بردن میزان اثر بخشی آموزش های سازمان برای  جامعه هدف به طور مجدد اهمیت برنامه ریزی و برگزاری همایش های ماهانه و کلاسهای آموزشی طبق آئین نامه اجرایی بنیادیابت  مورد تاکید قرار گرفت.
از این رو بنیاد دیابت  با طراحی و برنامه ریزی دقیق آموزشی در سر فصل های مختلف با هدف ارتقای سطح سلامت افراد فعالیت دارد. این آموزش ها با هدف  بالا بردن سطح آگاهی و کمک به ترویج روش صحیح زندگی وکنترل عوامل خطرابتلا به دیابت نوع 2، آگاه سازی شهروندان به موضوع تغذیه سالم و دیابتی ها درخصوص کنترل بیماری ارایه می شود.
در این همایش ها بیماران دیابتی، شهروندان علاقمند، مدیران مدعو از  ارگانها و مراکزی که در مورد دیابت فعالیت می کنند حضور دارند و در حاشیه برخی همایش ها شرکت کنندگان از نظر قد – وزن – فشار خون و  BMI معاینه شده و طبق روال غربالگری، فرم مربوطه را پر کرده و در صورت نیاز به مراکز تخصصی معرفی می شوند در عین حال بسته های آموزشی شامل کتاب، بروشور، کتابچه،  CDو... نیز دریافت می کنند.
در دعوت مدعوین از ارسال پیامک، دعوت نامه، فکس و حتی تلفن یاری گرفته شده و نظرسنجی هایی که در پایان هر نشست صورت گرفته نشان می دهد، طرح در میان مددجویان رضایت و خشنودی بالایی را به دست آورده است به طوری که در هر نشست با توجه به توانمندی و تسلط مدرسان مطالب آموزشی به خوبی یاد گرفته می شود ، زیرا مدرسین واحد آموزش با شناخت و تجربه ای که دارند کاملاً منطبق با شرایط و میزان دانش مخاطبان به ارایه مطلب  می پردازند. از دیگر سو برای ایجاد انگیزه و بالا بردن دقت مدعوین و همچنین سنجش میزان جذب مطالب و تناسب سطح ارایه آن با مخاطبان در پایان جلسات مسابقاتی نیز به صورت سؤال برگزار می شود که بازخورد آن رضایت بخش می باشد. گاهی نیز نیم ساعت پایانی بسته به فضای نشست ها ، به مدعوین فرصت پرسش و اظهار نظر داده می شود.
 هم چنین واحد آموزش برای پزشکان خانواده طرف قرارداد بنیاد دیابت جلساتی را به صورت باز آموزی دیابت طی جلساتی با همکاری دانشگاه و بخش تحقیقات غدد برگزار نمود و هم چنین جلسات داخلی نیز جهت ارتقای سطح اگاهی درباره دیابت وتازه های درمان به صورت مدون و دوره ای برگزار گردید.
 واحد آموزش در بحث دیابت و استرس گامی فراتر نهاد و با همکاری روانشناسان زبده از تمامی بیماران تیپ یک دیابتی برای شرکت در کلاسهای گروه درمانی دعوت به عمل آورد این کلاس هفته ای یکبار در محل دفتر مرکزی دایر شد.
انجام فعالیت هایی چون بازی درمانی  برای کودکان دیابتی و برنامه های آموزشی در خلال اردو های تفریحی ، آموزشی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت از جمله اقدامات آموزشی اثر بخش واحد آموزش ما می باشد.
 پزشکان دوره دیده دیابت در تمام طول سال در زمینه بیماری دیابت به بیماران تحت پوشش دیگر شهرها مشاوره تلفنی می دهند ، نظام پاسخگویی هوشمند کشوری با عنوان صدای مشاوره دیابت و تندرستی از طریق تلفن ثابت به شماره 9099070587  و  همچنین خدمات آموزشی این بنیادیابت  به صورت مکاتبه ای که شامل ارسال پمفلت، جزوات و نشریه داخلی  بنیادیابت است که به صورت منظم برای بیماران انجام می گردد. این موارد توسط دفتر مرکزی و یا دیگر شعبات و نمایندگی ها انجام می شود.
از دیگر اقدامات این واحد  راه اندازی سایت برای بنیادیابت به نشانی www.diabetf.com  با پشتیبانی جامع و کامل مباحث و مبانی اولیه دیابت بود که مشتمل بر عناوین مختلفی از جمله تغذیه و ورزش و موارد آموزشی که در اختیار تمامی بازدید کنندگان از سایت قرار گرفت.
درادامه گزارشی از خدمات آموزشی ارایه شده بنیاد دیابت تقدیم می گردد:
برگزاری کلاس های آموزشی، جلسات مشاوره و همایش ها
یکی از خدمات واحد آموزش، برنامه ریزی دقیق و مدون سالانه برای بیماران و اعضاء است که درابتدای هر سال اعلام می گردد. بر این اساس ماهانه یک یا دو همایش آموزشی رایگان و با مدرس مرتبط با حضور پنجاه تا پانصد شرکت کننده (بسته به ظرفیت سالن های همایش ) و در سرفصل های مختلف برگزارمی شود. هدف از برگزاری این جلسات اموزشی آشنایی بیشتر افراد جامعه با بیماری دیابت و بالا بردن سطح آگاهی است. علاوه بر این، همایش های آموزشی در ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی، نهاد ها و همچنین برای کارمندان و کارگران در کارخانه های شهرک صنعتی برگزار شده است که این طرح با استقبال خوبی مواجه شد به طوری که سازمان های مشابه دیگر از جمله دارایی، گمرک، آستان قدس رضوی ، یگان ویژه سپاه پاسداران، سرپرستی بانک ها، شرکت آب و فاضلاب، اداره راه و شهر سازی و ....؛ همچنین چندین مهدکودک، بعضی نواحی آموزش و پرورش، طی درخواست های کتبی از خدمات آموزشی بنیادیابت بهره مند شدند.
بنیاد دیابت همچنین در نمازجمعه شهرستان های چناران وطرقبه نیز حضور یافته و ضمن توزیع بروشور های راهنمای تندرستی به آموزش نمازگزاران با موضوع  راهکار های پیشگیری و کنترل دیابت پرداخت .
 برگزاری بیش از80 همایش در دو سال گذشته و آموزش نزدیک به 15000 نفر به طور مستقیم؛ طراحی، چاپ و توزیع بیش از 500 هزار پمفلت ، بروشور و پوستر آموزشی، ترجمه و چاپ کتاب بسیار ارزشمندی را به نام راهنمای شما برای دیابت نوع 1و2 که از منابع معتبر علمی گردآوری و ترجمه و به چاپ رسیده است و طراحی و چاپ کتاب های مربوط به کودکان دیابتی از جمله فعالیت های اموزشی بنیاد دیابت می باشد .

از جمله برنامه های آموزشی بنیاد که در سال 1392 برگزار شده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1) دیابت و دارو ها : 1392/05/31 - سالن همایش های روزنامه قدس


از جمله برنامه های آموزشی بنیاد که در سال 1393برگزار شده است، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1) دیابت را بهتر بشناسیم : 1393/01/28

از جمله همایش های آموزشی بنیاد دیابت تا پایان سال 93 موارد زیر می باشند :


دیابت و زناشویی :
1393/11/30 

دیابت و سفر :
1393/12/21


           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com