نمایش تکی

همایش آموزشی " پای دیابتی و روش های نوین درمان زخم " در مشهد برگزار شد

- تاریخ انتشار 05:58 1398/10/26  

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان همایش آموزشی پای دیابتی و روش های نوین زخم در روز پنجشنبه 26 دی ماه 98 در فرهنگسرای ترافیک مشهد برگزار شد.

در ابتدای همایش خانم احمدی نژاد کارشناس پرستاری در رابطه با مراقبت از پای دیابت به تعریف دیابت پرداخت ایشان همچنین گفت : اندام هدف دیابت به علت داشتن مویرگ های زیاد آسیب پذیر هستند و خطر قطع اندام در افراد دیابتی حداقل 10 برابر بیشتر از سایرین است.

ایشان همچنین به سوال دیابت چگونه بر وری پاها اثر می گذارد اینگونه پاسخ دادند: مسدود شدن رگ ها و مشکل در خون رسانی به اعصاب کنار رگ ها آسیب می رساند.

وقتی خون رسانی دچار اختلال شود زخم های دیابتی کندتر ترمیم شده و ممکن است دچار عفونت شوند.

ایشان در ادامه  بر شست و شوی روزانه پا تاکید کردند و افزودند با اب ولرم شست و پا انجام شود و پاها خصوصاً بین انگشتان پا خشک شود و به صورت روزانه پاها به مشاهده و وارسی و علائم زیر بررسی شود :

-          بریدگی و زخم

-          تغییر بوی پا

-          تغییر رنگ ناخن

-          بررسی از نظر خشکی و ترک خوردگی

-          چک کردن نبض پا

-          چرب کردن کف پاها به صورت متناوب

-          ناخن های پا باید به صورت خط طولی کوتاه شود و تیزی کناره ها با سوهان گرفته شود.

ایشان به این نکته اشاره کردند که چرب کردن و پلاستیک کشیدن روی پا نادرست است. و سنگ پا کردن انسولین تولید نمی کند.

وی در ادامه گفت : در انتخاب کفش مناسب به سایز مناسب، پهنای مناسب و استفاده از جنس چرم توجه کنید. بهترین زمان برای خرید کفش بعد از ظهر می باشد و قبل از پوشیدن کفش داخل آن را چک کنید و در انتخاب جوراب به نخی و پشمی بودن جوراب و استفاده از رنگ روشن و .. توجه کنید.

در ادامه همایش آقای جهانی کارشناس زخم انواع زخم و راه های نوین درمان زخم پرداختند. وی گفت : دیابت فرصتی است که با آن محک می خورید. استرس های روزمره تاثیر فراوان در معضل دیابت دارد. کنترل قند خون مهمترین راه پیشگیری است. انواع زخم شامل زخم های مزمن و حاد ، فشاری، دیابتی و عروقی هستند و زخم های دیابت اکثر مواقع با یک تاول شروع می شود که علل آن می تواند حساسیت دارویی، تاول سوختگی و تاولی که بر اثر فشار ایجاد می شود و از خود درمانی این زخم ها جلوگیری کنید.

آقای جهانی همچنین به راه های نوین درمان مانند روش وکیوم تراپی، جنین تراپی، سلول بنیادی و هورمون رشد اشاره نمودند و خطرات زخم در اجتماع را برشمردند که این خطرات شامل  گران بودن تجهیزات، محدودیت ایجاد شده برای بیمار، متحمل شدن بار اقتصادی سنگین برای خانواده، از کار افتادگی  بیماران و تضعیف شدن روحیه بیمار و اطرافیان می باشد.

در بخش سوم همایش آقای دکتر رئوف نکاتی در رابطه با بیماری دیابت عنوان کردند. درکتر رئوف گفت : 50 درصد از بیماران دیابتی شناخته نشده اند و زخم پای دیابتی از عواقب درمان های نامناسب می باشد. سه دشمن اصلی بشر خود بشر، بلایای طبیعی و عامل سوم بیماریها می باشد. در سال های دور بیماری های عفونی عامل نابودی بودند ولی در دوران جدید ترکیب بیماری های مرگ آور تغییر کرده و بیماری های غیر واگیر مثل دیابت شیوع پیدا نموده است که رشد بسیار بالایی را دارد.

در هر بخش از همایش جلسه پرسش و پاسخ بین بیماران و حاضرین در همایش و کارشناسان و پزشکان صورت گرفت .

در پایان همایش همچنین با حضور هاجر شریفی مدیر دفتر مشهد بنیاد دیابت یکی از نوجوانان دیابتی تحت پوشش بنیاد دیابت از یکی از خیرین نیک اندیش بنیاد دیابت قدرانی کرد.

 

 بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com