نمایش تکی

دردسرهای شیرین دیابتی ها در (ایام تعطیلات) نوروز و میهمانی ها

- تاریخ انتشار 04:06 1400/01/01  

وسوسه های شیرینی ها، یکی از درگیریهای هر کسی در مهمانی ها است. ولی برای کسانی که دیابت یا مرض قند دارند، مبارزه با این وسوسه های شیرین، دشوارتر و لازم تر است.

بسیاری از شیرینی های بند انگشتی روی میز پذیرایی پر از چربی و شکر هستند. به طور معمول، شیرینی ها که در مهمانی ها در دسترس دیابتی ها قرار میگیرد، حاوی ۸۵ کالری در هر ۵ سانتیمتر قطرشان هستند. موسسه بین المللی سلامت آمریکا نشان می دهد که میزان کربوهیدراتی که از خوردن یک عدد شیرینی با قطر تقریبا ۷ سانتیمتر وارد بدن افراد دیابتی می شود، معادل خوردن یک قطعه نان، نصف فنجان ذرت یا سیب زمینی، یک سوم لیوان برنج یا ماکارونی است. یک راه حل این است که هر وقت وسوسه شدید، یک شیرینی بخورید، یکی از جایگزین های بالا را نوش جان کنید چون شیرینی، ارزش غذایی چندانی ندارد ولی این جایگزین ها مواد غذایی دیگری را نیز به بدنتان می رسانند.

مهمانی نروید؛ یا شیرینی نخورید

هنگام جشن ها، یک راه حل آسان برای اینکه به شیرینی ها ناخنک نزنید، این است که زیاد دید و بازدید نروید و یا دست کم تمام دید و بازدیدهایتان را در یک روز نگذارید تا مجبور شوید در هر خانه حداقل یک شیرینی میل کنید، همچنین روشهایی برای دیابتی ها وجود دارد که به این مهمانی ها بروند بدون اینکه دچار نوسانات قندخون شوند. به این ترتیب که مدت کوتاهی که در منزل هستید با جدیت ورزش کنید. علاوه بر اینکه به خوردن شیرینی به میزان اندک توجه می کنید، میزان انسولین تزریقی را زیر نظر پزشک کنترل کنید تا قند اضافی را بسوزانید و از خون پاک کنید. امروزه داروهای افراد دیابتی به گونه ای است که آنها میتوانند مانند افراد عادی تغذیه کنند، فقط باید داروها را درست و به اندازه مصرف کنند.

غذاها و شکلات ها چشمک می زنند

این روزها شکلات های بزرگ و کوچک در هر مهمانی حضور دارند. اگر شما در خوردن آنها زیاده روی نکنید، با خوردن یک یا دو تکه شکلات کوچک درمهمانی آسمان به زمین نخواهد آمد. یک راهکار این است که پیش از رفتن به مهمانی ها در خانه ناهار یا شام و صبحانه سالم و کافی بخورید. در این صورت، در مهمانی کمتر تمایل خواهید داشت که به شیرینی ها، شکلات ها و بیسکویت ها ناخنک بزنید و چشمانتان را یکی درمیان می بندید.بهتر است بیماران مبتلا به دیابت در ایام تعطیلات و مهمانی، به جای مصرف تنقلات از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده کنند. مصرف میوه و سبزیجات،‌ بسیاری از آب و املاح مورد نیاز بدن را تامین می کند و فرد با خوردن این مواد ، گرایش کمتری به مصرف تنقلات و انواع شیرینی دارد.

گلوکومتر را به همراه داشته باشید

در ایام تعطیلات که به سفر و مهمانی میروید دستگاه گلوکومتر خود را در چمدان قرار دهید و کنترل کنید تعداد نوارهای کافی برای آن را همراه برده اید. باید در این ایام به طور مرتب قند خون خود را اندازه گیری نموده و با محاسبات دقیق غذاهای مختلف را مصرف کنید به این صورت که این ماده غذایی چگونه تهیه شده، از چه موادی درست شده و چه تاثیری بر روی قندخون دارد.

در مهمانی ها معمولا مصرف شیرینی و غذاها بالا است و افراد مبتلا به دیابت باید به این نکته توجه داشته باشند و به طور مرتب میزان قند خون خود را کنترل کنید. با این آگاهی می توانید به طور محدود از شیرینی جات و سایر مواد حاوی قند مصرف کنید.

افراد دیابتی که از کنترل قند نامطلوبی برخوردار هستند و قند خون آنها دو ساعت بعد از غذا به بالای 180 میلی گرم در صد می رسد، باید از مصرف هر گونه مواد غذایی حاوی مواد قندی ساده (قند و شکر) خودداری نمایند.

افزایش مداوم قند خون مساوی است باافزایش عوارض دیابتبازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com