نمایش تکی

8 دلیل مفید بودن قهوه


به گزارش واحد آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان و به نقل از دکتر فرهاد رجب پور  مدیر آموزش بنیاد دیابت:
 علاوه بر اینکه قهوه باعث نشاط و سرزندگی می شود و صبح ها فرد را از خواب آلودگی نجات می دهد شواهد زیادی وجود دارد که بیان می کند قهوه برای سلامتی بسیار مفید است.

1- بالا بردن خلق (مود)
قهوه باعث افزایش تولید دوپامین در فرد می شود. خانم هایی که حداقل 4 فنجان قهوه در روز مصرف کرده اند 20% کمتر به افسردگی مبتلا شده اند همچنین مصرف کنندگان قهوه 50% کمتر اقدام به خودکشی می کنند.

2- کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2
بر اساس مطالعات انجام شده افرادی که مقادیر زیادی قهوه استفاده می کنند کمتر به دیابت نوع 2 مبتلا می شونداین امر به دلیل موادی در قهوه است که باعث کاهش قند خون می شود. هنوز به طور دقیق معلوم نیست که چه موادی در قهوه باعث کاهش قند خون می شود ولی با توجه به اینکه قهوه های بدون کافئین هم باعث کاهش قند خون می شود احتمالا ماده موثره در کاهش قند خون کافئین نباشد. برخی بر این باورند که آنتی اکسیدانهای موجود در قهوه و و روش های تقطیر قهوه نقش اصلی را در این مورد ایفا می کنند.

3- محافظت از قلب
مصرف 1 تا  2 فنجان قهوه در روز باعث حفاظت از قلب می شود . افرادی که حداقل 4 فنجان قهوه در روز مصرف می کنند 11% کمتر به بیماری های قلبی مبتلا می شوند. همچنین مصرف قهوه به همراه چای سبز خطر ابتلا به سکته مغزی نیز کاهش می دهد. این اثر در خانم ها بیشتر از آقایان تاثیر گذار است.

4- مفید برای پارکینسون 
کافئین موجود در قهوه به افراد مبتلا به پارکینسون کمک می کند تا حرکات غیر ارادی خود را بهتر کنترل کنند به علاوه مصرف بیشترکافئین با کاهش خطر ابتلا به پارکینسون همراهی دارد.

5- پیشگیری از خطر ابتلا به سنگها ی صفراوی 
افرادی که به طور منظم قهوه مصرف می کنند و یا از ماهی و نان و غلات استفاده می کنند به احتمال کمتری به سنگ های صفراوی مبتلا می شوند.

6- افزایش سلامت کبد
مصرف قهوه می تواند برای کبد بسیار مفید باشد. قهوه فیلتر شده بشترین سود را برای کبد خواهد داشت زیرا فیلتر شدن از ورود موادی مانند کافستول (cofestol) به کبد جلوگیری می کند . قهوه اسپرسو به دلیل دارا بودن سوکروز می تواند باعث تشدید بیماری کبد شود.

7- پیشگیری از سرطان 
مصرف قهوه باعث کاهش 50 درصدی ابتلا به سرطان کبد می شود. این مورد خصوصا در مردان صادق است همچنین مصرف قهوه می تواند منجر به کاهش سرطان های پستان، کولون و رکتال شود .

8- افزایش طول عمر 
افرادی که سبک زندگی (life - Style) نا مناسب (مصرف گوشت قرمز زیاد، عدم فعالیت کافی و ...) دارن با مصرف قهوه می توانند طول عمر بیشتری داشته باشندو بروز عوارض بیماری های مختلف در آنها کاهش خواهد یافت 

به اندازه کافی قهوه مصرف کنید.
مصرف مقادیر زیاد قهوه فیلتر شده مانند قهوه اسپرسو می تواند باعث افزایش کلسترول خون شود همچنین مصرف کافئین می تواند اثرات منفی مانند اضطراب ، تهوع و سردرد در برخی افراد ایجاد کند.

بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com