نمایش تکی

در همایش آموزشی بنیاد دیابت با عنوان "تغذیه سالم" بیان شد: روغن کانولا با نقطه دود بالا مناسب تر از روغن کنجد و کنجد نیز مناسب تر از زیتون است

- تاریخ انتشار 16:09 1398/07/15  

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان کارگاه آموزشی تغذیه سالم برای شهروندان در سرای محله تهرانپارس در تاریخ ۹۸/۷/۱۵ برگزار گردید. 

در این همایش آموزشی مدرس خانم رستگاری پس از مطرح کردن بحث تغذیه سالم به بررسی و محاسبه BMI پرداخت و پس از آن به مطرح کردن گروه های غذایی شامل گروه تامین کنندگان انرژی( کربوهیدرات، چربی، پروتئین) و گروهی که کمک به اصلاح حرکات بدن می کند (ویتامین، مواد معدنی، آب) پرداخت. یشان اضافه کردند که مهمترین منبع تامین انرژی کربوهیدرات هستند اما باید در مصرف آن دقت لازم را به عمل آورد.

در زمینه مصرف روغن های گیاهی خانم رستگاری افزود : استفاده حداقل ۲ قاشق غذا خوری روغن زیتون در روز الزامی است. اما از روغن زیتون نمیتوان به عنوان روغن سرخ کردنی استفاده کرد. استفاده از روغن زیتون فرابکر  و بکر به جای روغن زیتون تصفیه شده و بدون بو از دیگر توصیه های ایشان بود.

خانم رستگاری در ادامه همایش گفت: استفاده از روغن های گیاهی بخاطر افزایش HDL ( چربی خوب) که رسوب کلسترول در دیواره رگ های خونی را از بین می برد و کاهش LDL  (چربی بد) از دیگر مزایای استفاده از روغن های گیاهی است. استفاده از روغن های گیاهی به دلیل نقطه دود پایین برای سرخ کردن توصیه نمی شود  و تنها برای تفت دادن غذا با شعله ملایم مناسب است . در این میان روغن کانولا با نقطه دود بالا مناسب تر از روغن کنجد و کنجد نیز مناسب تر از زیتون است.

توجه به میان وعده سالم و پرهیز از پرخوری در وعده های اصلی از دیگر نکات این جلسه بود. همچنین استفاده از نان سنگک و بربری و نان های دارای سبوس و عدم استفاده از نان لواش هم از توصیه های مدرس بود. بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com