نمایش تکی

روز جهانی دیابت 2020

- تاریخ انتشار 21:50 1399/08/22  

"پرستاران تفاوت می آفرینند."

شعار روز جهانی دیابت سال 2020

روز جهانی دیابت (WDD) در سال 1991 توسط فدراسیون جهانی دیابت و سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به افزایش روز افزون این بیماری ناتوان کننده، نامگذاری شد. این روز مهم هر ساله در 23 آبان ماه(14 نوامبر) ، روز تولد سِر فردریک بانتینگ کاشف انسولین یادآوری می شود.

23 آبان (14 نوامبر) بزرگترین کمپین اطلاع رسانی دیابت در جهان است که بیش از 1 میلیارد نفر در سراسر جهان مخاطب و شنونده دارد. این کمپین پس از تصویب قطعنامه سازمان ملل در مورد دیابت با نشان دایره آبی به عنوان نماد آگاهی جهانی نشان داده می شود.

طبق آمارهای جهانی دیابت، در سال 2019 ، تقریباً 463 میلیون بزرگسال (79-20 سال) با دیابت زندگی می کردند. تا سال 2045 این میزان به 700 میلیون نفر خواهد رسید. نسبت مبتلایان به دیابت نوع 2 در بیشتر کشورها در حال افزایش است.

79٪ بزرگسالان مبتلا به دیابت در کشورهای کم درآمد و متوسط زندگی می کردند.

از هر 5 نفر بالای 65 سال 1 نفر دیابت دارد. از هر 2 نفر (232 میلیون) نفر دیابتی 1 نفر آن ها بیماری اش تشخیص داده نشده بود.

دیابت باعث مرگ 4.2 میلیون نفر شد. دیابت در سال 2019 حداقل 760 میلیارد دلار هزینه بهداشت را به همراه داشته است - 10٪ از کل میزانی که سالانه برای بزرگسالان هزینه می شود.

بیش از 1.1 میلیون کودک و نوجوان با دیابت نوع 1 زندگی می کنند. بیش از 20 میلیون نوزاد (از هر 6 تولد 1 نفر) تحت تأثیر دیابت دوران بارداری قرار می گیرند.

374 میلیون نفر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

روز جهانی دیابت موضوعاتی را مطرح می کند که برای جهان دیابت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و بیماری دیابت را کاملاً در کانون توجه افکار عموم مردم و سیاست مداران قرار می دهد.

هر ساله ، شعار روز جهانی دیابت بر موضوعی اختصاصی متمرکز است که برای یک یا چند سال اجرا می شود. شعار روز جهانی دیابت در سال 2020 ، پرستار و دیابت یا به  عبارت دیگر "پرستاران تفاوت می آفرینند." است.

طبق گفته فدراسیون جهانی دیابت، این نامگذاری با هدف افزایش آگاهی در مورد نقش مهمی که پرستاران در حمایت از افراد دیابتی ایفا می کنند، انجام شده است.

در حال حاضر بیش از نیمی از کارکنان بهداشت و سلامت در جهان را پرستاران تشکیل می دهند. افرادی که یا مبتلا به دیابت هستند یا در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند به حمایت پرستاران نیاز دارند.

با افزایش تعداد مبتلایان به دیابت در سراسر جهان، نقش پرستاران و سایر کارکنان حیطه بهداشت و سلامت در کنترل خطرات این بیماری بسیار پررنگ تر و مهم تر می گردد.

سیاست مداران بخش سلامت باید برای پرستاران شرایطی فراهم کنند تا بتوانند در مورد این بیماری بیشتر بدانند و آموزش ببینند تا بتوانند برای کمک به افراد دیابتی مفید تر باشند.

پرستاران نقشی اساسی در تشخیص زود هنگام دیابت دارند که باعث می شود این بیماری بسیار بهتر کنترل شود و عوارض بسیار کمتری بر جای بگذارد. همچنین پرستاران در آموزش خود مدیریتی به بیماران دیابتی و حمایت روانی آن ها نقش به سزایی دارند که این موضوع می تواند در جلوگیری از عوارض بسیار کارساز باشد.

طبق گفته فداسیون جهانی دیابت یکی از بزرگترین معضلات پزشکی در کنترل دیابت عدم تزریق صحیح و به موقع انسولین است که پرستاران با آموزش های دقیق، پیوسته و منظم خود می توانند بیماران را در خود مدیریتی یاری کنند.

 آن ها بیش تر از هر فرد دیگری با بیماران در ارتباط هستند و می توانند ارتباط دوستانه ای با آن ها برقرار کند و از این طریق آموزش های لازم را برای بیماران دیابتی ارائه دهند و سوالات آن ها را پاسخ گو باشند.

لازم به یادآوری است که بهترین درمان دیابت پیشگیری است! این امر نیاز به هیچ داروی خاصی ندارد و در تمامی متون اولین مرحله برای پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 که نوع غالب دیابت است، کاهش وزن( کاهش چربی دور شکم) ، افزایش فعالیت روزانه و ورزش کردن به صورت مستمر می باشد.بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com