نمایش تکی

فواید کلم بروکلی برای دیابتی ها


فواید کلم بروکلی برای دیابتی ها

بر اساس تحقیق اخیر بروکلی به علت افزایش مواد آنتی اکسیداندر خون برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید است . نتایج این تحقیق در مجله ی Euripen  journal of clinical Nutrition به چاپ رسید. خوردن 5 تا 10 گرم پودر گل بروکلی سبب افزایش آنتی اکسیدان ها در خون و کاهش میزان ماده ی malondaildehyde(MDA) می شود. این ماده یک ترکیب فعال کربونیلی بسیار واکنش دهنده است که به عنوان مارکر استرس اکسیدایتو شناخته می شود.

▪️خواص بروکلی

سبزیجات متعلق به خانواده ی کلم نظیر بروکلی، گل کلم ، برگ کلم ، کلم فندقی یا بروکسل (Brussels sprouts) حاوی مقادیر زیادی از مواد شیمیایی فعال گیاهی بنام گلوکوزینولات است. این مواد در بدن تبدیل به ( ایزوتیوسیانات می شوند که یک آنتی اکسیدان و یک ماده ی ضد سرطان بسیار قوی است.
ایزوسیانات اصلی موجود در کلم بروکلی ماده ای به نام Sulphoraphane  است.
در تحقیق اخیر از جوانه های بروکلی پودری تهیه شد که حاوی سولفورافان ایزوسیانات بود. در هر گرم این پودر 5/22 میکروگرم سولفورافان ایزوسیانات وجود دارد. دانشمندان 5 تا 10 گرم از این پودر را روزانه به افراد دیابتی می دادند  و تأثیرات فعالیت آنتی اکسیدانی آن را در مقابله با استرس اکسید اتیو در افراد دیابتی بررسی کردند.

▪️استرس
در بدن موجودات هوازی به طورطبیعی گونه های اکسیژن فعال (ROS) تولید می شود. این گونه های فعال اکسیژن کارهای مهمی را در بدن انجام می دهند که از جمله می توان به سیگنال های سلولی اشاره نمود . اما تولید بیش از حد ماده ی ROS به علت کشیدن سیگار ، نور خورشید، آلودگی هوا، ورزش های بسیار فشرده یا پیری به مقدار بیش ازحد مقابله با آنها به وسیله ی آنتی اکسیدانهای بدن منجر به اکسید اسیون در سلول می شود که به آن استرس اکسید اتیو می گویند.
استرس اکسیداتیو با افزایش خطر بیماریهای مختلف مرتبط است که از آن جمله می توان به انواع سرطانها، آلزایمر و بیماریهای قلبی عروقی اشاره کرد.
محققین معتقدند که استرس اکسیداتیو کلید شروع  مقاومت به انسولین است که نهایتاً منجر به دیابت می گردد.
دیابت نیز با افزایش مقدار استرس اکسیداتیو همراه است که همین موضوع سبب ایجاد عوارض مرتبط  به دیابت می شود.(journal of Biochemical and Moleuler toxicology,2003,vol.17,pp-24-38)

▪️جزئیات این تحقیق
محققین دانشگاه شهید بهشتی تهران 81 بیمار دیابتی را در تحقیق کلینیکی دوسوکور ، پلاسبو – کنترل بصورت رندوم مورد آزمایش قرار دادند . بطور رندوم به شرکت کنندگان در این تحقیق 5 تا 10 گرم پودر جوانه ی بروکلی یا پلاسبو به مدت 4 هفته داده شد.
نتایج نشان داد که در هر دو گروهی که پودر جوانه ی بروکلی مصرف کرده بودند میزان MDA کاهش یافته است همچنین یک مارکر دیگر استرس اکسید اتیو یعنی LDL کلسترول اکسید شده ، نیز به میزان زیادی کاهش یافته بود.
به گفته ی این محققین هنوز دوز ایده ال مصرف جوانه ی بروکلی مشخص نشده است . در این تحقیقات به ترتیب 225 و 112 میکرومول سولفورافان ایزوسانات روزانه در 10 گرم و 5 گرم پودر به شرکت کنندگان داده می شد.
به گفته ی محققین تأثیرات مصرف این مواد بر پارامترهای پراکسیداسیون لیپیدها تنها با مصرف دوز بالاتر مشاهده گردید . اگر چه تأثیرات مثبت بر روی TAC با هر دو دوز دیده شد.
محققین می افزایند: مطالعات بیشتر با مدت زمان طولانی و دوزها ی مختلف برای تأیید تأثیرات مصرف جوانه ی بروکلی وکشف مکانیسم های مرتبط با آن لازم است .
بر اساس گزارش انجمن دیابت آمریکا بیش از 24 میلیون آمریکایی که حدود 8 درصد  جمعیت آن کشوررا تشکیل می دهند،به دیابت مبتلا هستند و نزدیک به 174 بیلیون دلار سالانه صرف درمان دیابت در آمریکا می گردد.

منبع:    European journal of clinical Nutrition

 doi : 10.1038/ ejcn.2011.59

روابط عمومی بنیادبین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان
پایان پیام

نه به دیابت می گویم
تندرستی می جویم !
به پویش نه به دیابت در تلگرام بنیاد دیابت بپیوندید:
اینجا کلیک فرمایید                                            
بازگشت
بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com