نمایش تکی

همایش آموزشی پیشگیری از دیابت در ماهشهر برگزار شد.

- تاریخ انتشار 11:46 1397/12/24  

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان خوزستان (اهواز) با همکاری درمانگاه وارث شهرک طالقانی ماهشهر برگزار شد .

در این همایش غلامی مدیر شعبه شهرستان اهواز بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان ضمن بیان نحوه تشکیل این بنیاد و خدمات ارائه شده در زمینه پیشگیری ، کنترل ، آموزش و بالابردن سطح آگاهی عمومی با برگزاری همایش های علمی - آموزشی ، خدمات پایش سلامت و غربالگری قندخون اظهار داشت: خدمات گسترده ای را در خدمت رسانی به بیماران در بنیاد دیابت انجام می گیرد به همین منظور از همه سازمان ها و ادارات و افراد خیر توانمند دولتی و غیر دولتی در جهت کمک به پیشرفت اهداف بنیاد که خدمت رسانی به مردم میباشد دعوت به همکاری نمودند.

مرادی روان شناس بالینی در مورد اختلالات روانی شایع(اضطراب و افسردگی)  در بیماران دیابت و اینکه استرس در این بیماران چگونه باعث افزایش قند خون میشود و اگر این استرس و اضطراب درمان نشود کیفیت زندگی فرد مبتلا به دیابت کاهش و مدیریت دیابت ( مراقبت فردی ، کاهش فعالیت های جسمانی ، کاهش ارتباطات اجتماعی ) مهار قند خون را با مشکل مواجهه میکند و زمینه ساز مشکلات جسمی و روحی دیگر خواهد شد ایشان راهکارهای مدیریت استرس را بیان کردند از جمله انجام تمرینات بدنی کنترل زودرنجی و حساسیت ، ایجاد هیجانات مثبت ،  تمرینات تنفسی تکنیک های ارام سازی درمان های معنوی جایگزین کردن تفکر مثبت با تفکر منفی ورزش روزانه و همچنین درمان های دارویی طبق نظر پزشک را توصیه کردند.

 

صادقی کارشناس  علوم تغذیه  به این نکته اشاره نمود که بیماران دیابتی به غیر قندهای ساده (قند و شکر ) و غذاهایی که مستقیماٌ حاوی اینگونه قندها هستند ( مانند انواع شیرینی جات ، بستنی ، مربا، بیسکویت ، نوشابه و آدامس) ، از تمامی انواع غذاها می توانند در مقادیر متناسب و کنترل شده استفاده نمایند . لذا رژیم غذایی بیماران دیاتی به غیر از عدم مصرف قند و شکر و غذاهای حاوی آنها ، تفاوت چندانی با رژیم غذایی افراد سالم و غیر دیابتی نخواهد داشت . بر این اساس، رعایت رژیم غذایی در بیماری دیابت به هیچ وجه کاری دشوار و غیر عادی نیست و کلیه مبتلایان به سادگی می توانند با حفظ تنوع غذایی از عهده آن برآیند. البته بیماران دیابتی حتماٌ باید با گروه های مختلف و جایگزین های غذایی آشنا باشند تا بتوانند از رژیم غذایی ارائه شده توسط متخصصین تغذیه استفاده نمایند و در برنامه غذایی خود تنوع ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه اضافه وزن و چاقی می تواند سبب بروز بیماری دیابت گردد گفت: از سوی دیگر، کاهش وزن نیز کمک شایانی به کنترل قند خون می کند . لذا افرادی که با اضافه وزن مواجه هستند حتماٌ باید نسبت به کاهش وزن خود از طریق کاهش کالری مصرفی و افزایش فعالیت بدنی اقدام نمایند. وعده های غذایی باید بطور منظم ودرساعات مقرر مصرف شوند. تغییر ساعت صرف غذا سبب نوسان قند خون می گردد و در بیماران دیابتی مشکلات فراوانی را ایجاد می کند.

مصرف حبوبات ( نخود ، لوبیا، عدس) در برنامه غذایی توصیه می شود. فیبر موجود در این غذاها باعث کنترل بهتر قند خون می گردد. از مصرف غذاهای پر چرب و سرخ شده باید پرهیز شود. بهتر است غذاها بیشتر به شکل آب پز ، بخار پز یا کبابی مصرف شود و از گوشت های کم چرب و مرغ و ماهی بدون پوست در غذاهای خود استفاده نمایند. میوه وسبزی به شکل تازه مصرف کند ویتامن ث موجود در میوه سبزی تازه کمک شایانی به کنترل قند خون می نمایدو لبنیات کم چرب مصرف نماید و مصرف نمک را تا حد امکان کم نماید.به طور مداوم با مشاور تغذیه خود ارتباط داشته باشید و مشکلات خود در زمینه غذایی را با او درمیان بگذارید مانند پزشک که با کاهش و افزایش دارو کمک به ثبات قند خون در می شود مشاور تغذیه هم از طریق جایگزینی و تغیرات غذایی جلوگیری از نوسازی قند در فرد می کند.بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com