نمایش تکی

همایش آموزشی همراه با خدمات پایش سلامت در شعبه شهرستان اهواز برگزار شد

- تاریخ انتشار 14:49 1397/12/05  

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت ایرانیان ، این بنیاد با مشارکت انجمن توسعه سلامت مهر پارسی شعبه شهرستان اهواز با همکاری شرکت لبنیاتی و بستنی میهن  همایش پایش و غربالگری برگزار شد .

در این همایش آقای غلامی ضمن تعریف از نحوه تشکیل بنیاد پیشگیری و کنترل دیابت و خدمات ارائه شده در زمینه پیشگیری و کنترل آموزش و بالابردن سطح آگاهی عمومی با برگزاری همایش های علمی و غربالگری خدمات گسترده ای را در خدمت رسانی به بیماران  انجام مینماید به همین منظور از همه سازمان ها و ادارات و افراد خیر توانمند دولتی و غیر دولتی در جهت کمک به پیشرفت اهداف بنیاد که خدمت رسانی به مردم میباشد دعوت به همکاری نمودند.

خانم مرادی روان شناس بالینی در مورد اختلالات روانی شایع(اضطراب و افسردگی)  در بیماران دیابت و اینکه استرس در این بیماران چگونه باعث افزایش قند خون میشود و اگر این استرس و اضطراب درمان نشود کیفیت زندگی فرد مبتلا به دیابت کاهش و مدیریت دیابت ( مراقبت فردی ، کاهش فعالیت های جسمانی ، کاهش ارتباطات اجتماعی ) مهار قند خون را با مشکل مواجهه    میکند و زمینه ساز مشکلات جسمی و روحی دیگر خواهد شد ایشان راهکارهای مدیریت استرس را بیان کردند از جمله انجام تمرینات بدنی کنترل زودرنجی و حساسیت ، ایجاد هیجانات مثبت ،  تمرینات تنفسی تکنیک های ارام سازی درمان های معنوی جایگزین کردن تفکر مثبت با تفکر منفی ورزش روزانه و همچنین درمان های دارویی طبق نظر پزشک را توصیه کردند

خانم شمشیری  کارشناس  علوم تغذیه  به این نکته اشاره نمود از آنجا که بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع دو، دچار اضافه وزن هستند، رعایت رژیم غذایی از نظر میزان کالری موجود در آن باعث بهبود این علائم می‌شود  بهتر است روزانه قند خون خود را بررسی کنید.بسیاری از افرادی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند تمایل به مصرف بستنی به عنوان میان وعده دارند؛ اما مهم‌ترین نکته، محاسبه میزان کالری‌های دریافتی روزانه دیابتی‌ها است. اول باید حساب کنیم که یک بستنی چند کالری دارد و میزان کالری دریافتی بیمار دیابتی در طول روز چقدر باید باشد. به عبارت دیگر، می‌توان بستنی را در میان‌وعده‌های دیابتی‌ها قرار داد به شرطی که بیمار مبتلا به دیابت فکر نکند هر وقت اراده کرد می‌تواند یک بستنی بخورد و خیالش از افزایش قندخون راحت باشد؛ بلکه با تنظیم دوز انسولین خود قادر است تکه‌ای بستنی به‌عنوان میا‌ن‌وعده مصرف کند، اما کوچک‌ترین زیاده‌روی موجب افزایش قندخون و بروز مشکلات بعدی خواهد شد. به طور کلی افرادی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند بهتر است نصف یک فنجان بستنی به عنوان میان وعده استفاده کنند، زیرا قند و کربوهیدارت موجود در بستنی در صورتی که بیش از حد مجاز باشند می‌توانند برای فرد بیمار خطرآفرین باشند. فرد بیمار باید در نظر داشته باشد که در هنگام تهیه بستنی به برچسب موجود بر روی آن دقت کند و با مطالعه‌ی میزان قند درج شده بر روی آن، بهترین نوع بستنی را تهیه کند. علاوه بر این مورد فرد باید میزان چربی و پروتئین درج شده برروی جلد بستنی را مطالعه کند، زیرا میزان پروتئین موجود در بستنی در جذب قند نقش مهمی را بر عهده دارد. افرادی که نمی‌توانند حتی از بستنی استفاده کنند پیشنهاد می‌شود که از ماست منجمد به همراه توت فرنگی استفاده کنند، زیرا این محصول از چربی و قند پایین تری برخوردار است و به کسانی که دیابت نوع دوم دارند توصیه می‌شود.

شایان ذکر است در این همایش تست قند خون برای کلیه کارکنان انجام شد

 

 بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com