نمایش تکی

خطر شیوع آنفولانزا در فصل سرما

- تاریخ انتشار 16:07 1396/07/20  

خطر شیوع آنفولانزا در فصل سرما

با توجه به آغاز فصل سرما و مهاجرت پرندگان خطر شیوع بیماری آنفولانزا برای پرندگان بسیار جدی است و باید نهادهای بهداشتی حساسیت های لازم را در این زمینه داشته باشند.

درسال 2017 بیش از 60 کشور جهان از جمله کشورهای اروپایی درگیر آنفولانزای فوق حاد پرندگان شدند و برخی هنوز با آن دست و پنجه نرم می کنند. با توجه به خصوصیات این بیماری با آغاز فصل سرما و پاییز احتمال شیوع دوباره این بیماری وجود دارد . تغییرات آب و هوایی و رعایت ضوابط بهداشتی قرنطینه ای نقش مهمی در بروز بیماری های تنفسی پرنگان بازی می کنند.

لازم به ذکر است که آنفولانزای پرندگان نوعی از آنفولانزای حیوانی است که توسط گونه A  ویروس آنفولانزا ایجاد می شود.این بیماری حدود 100 سال قبل در بین پرندگان ایتالیا حادث گردیده است.

راههای انتقال آنفولانزای پرندگان

در صورت تماس نزدیک و طولانی مدت با پرندگان آلوده امکان انتقال برای انسان وجود دارد. راه اصلی انتقال در سطوح باز مثل چشم، بینی و دهان تثبت شده و وارد دستگاه تنفسی انسان می شود. بیماری را طریق خوردن گوشت پخته پرندگان انتقال نمی یابد زیرا ویروس مولد آن در دمای 50 درجه از بین می رود.

با توجه به بقای طولانی مدت ویروس در محیط مرطوب و خنک تا چند هفته می تواند زنده بماند و امکان انتقال ویروس از محیط به انسان در جریان نوشیدن آب آلوده و یا خود تلقیحی وجود دارد.

علائم ابتلا به آنفولانزای پرندگان

علائم و نشانه های آنفولانزای پرندگان به طور معمول در عرض 2 تا 5 روز از عفونت آغاز خواهد شد . در اغلب موارد علائم شبیه آنفولانزای معمولی است که شامل سرفه ، تب، گلو درد و دردهای عضلانی می باشد، برخی از افراد نیز تهوع و استفرغ و اسهال را تجربه می کنند .

توصیه های پیشگیری از آنفولانزای پرندگان

بهترین راه پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا ، تزریق واکسن آنفولانزا می باشد با توجه به اینکه سویه های مختلف آنفولانزا هرساله تغییر می کنند به همین دلیل است که هرسال نیاز به تزریق واکسن جدید است . توصیه می شود که در مورد تزریق این واکسن حتما با پزشک متخصص مشورت شود.بازگشت
           


  • دفتر مرکزی: مشهد- بلوار سجاد- مقابل خیابان میلاد- پلاک 56
  • صندوق پستی : 558-91865
  • کد پستی : 9186694748
  • تلفکس : 1-37650400-051
  • ایمیل : info@diabetf.com